Відкритий урок
з природознавства
у 1 класі
Тема. Дерева, кущі та трав’янисті рослини.
Мета. Вчити учнів розрізняти рослини за групами ; розширити уявлення учнів про різноманітність рослинного світу. Розвивати спостережливість. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Малюнки із зображенням дерев, кущів, квітів, індивідуальні картки із зображенням дерева, куща та трав’янистої рослини, діапроектор.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу.
Вчитель:
Діти, привітайтеся з нашими гостями.
Добрий день вам, люди добрі!
Хай вам щастя, доля буде,
Не на день і не на рік,
А на довгий – довгий вік.
Вчитель:
Наступний урок у нас природознавство. Скажіть привітання і навколишньому світу.
Добрий день, сонце привітне!
Добрий день, небо блакитне!
Добрий день, у небі пташки!
Добрий день квіти й дубки!
Я вас ціную, люблю, визнаю,
Бо живемо ми в одному краю!
Вчитель.
Задзвенів для всіх дзвінок,
Час почати наш урок.
Будемо у навколишній світ мандрувати
Дерева, кущі та трав’янисті рослини вивчати.
ІІ. Повторення вивченого на попередньому уроці.
- Фронтальне опитування.
Фея:
- Добрий день, любі діти, чи впізнали ви мене?
- Молодці, хорошу пам'ять маєте. А загадки ви вмієте відгадувати?
- Перевіримо.
- На літо вбирається,
А на зиму одежі цурається. (Дерево або кущ)
- Яскраві пелюсточки
І запах пречудовий,
І хочеться усім
Їх бачить знову й знову. (Квіти)
- Молодці! Ви дуже кмітливі. Я хочу запросити сьогодні вас у своє царство – царство рослин, бо хочу навчити вас розрізняти дерева, кущі та трав’янисті рослини.
Та двері царства відкриються тільки тоді, якщо ви дасте відповідь на мої запитання.
- До якої природи відносяться рослини?
- Чому рослини відносяться до живої природи?
- Що потрібно для розвитку рослин?
- Назвіть ограни рослин?
- Молодці! Відмикаємо царство росли. (Фея відкриває царство рослин, а збоку шум. Сваряться органи рослин)
- Друзі, що трапилося?
- Між нами, органами рослин, виникла суперечка. Ми не можемо визначити, хто з нас головний.
Корінь:
Я найголовніший! Я закріплюю рослину в ґрунті, я напуваю її водою і годую поживними речовинами. А те, що я першим з насіння з’являюся, говорить про мою важливість.
Листок:
Ти, корінець, живеш у темноті. Це я готую поживні речовини, мені допомагає сонечко. Це я підказую людям, коли рослину потрібно полити, підживити.
Стебло:
Що б ви без мене робили? Ні кореню без мене не жити, ні листю. Це ж мої трубки – волокна допомагають рухатися воді і поживним речовинам по всій рослині.
Квітка:
Не сперечайтеся. Все, що ви робите, - для мене. Якщо мене не буде – не буде й насіння. Буде квітка – буде насіння, а значить буде рослина.
Насіння.
Я, я найголовніше! Усе, що ви взяли з ґрунту, повітря, води – усе це для мене, щоб я зріло, дало життя новій рослині.
Фея:
- Діти, допоможіть органам рослин залишитися друзями, розрадьте їхню суперечку.
- Який же орган найважливіший?
Органи рослини:
- Дякуємо, діти, ви нам допомогли залишитися друзями.
Фея:
А наша подорож продовжується. Надаю слово моїй помічниці. Тетяно Вікторівно, Вам слово.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель:
- Діти! Рослини на Землі зустрічаються всюди. В народі є такий вислів: «Рослини – зелений одяг Землі» Це ліси, луки і поля (Ілюстрація з діапроектора). І ростуть там різні ростини.
- Подивіться на екран. (Ілюстрація з діапроектора)
- Чим схожі ці рослини?
- Чи можна всі ці рослини назвати деревами?
- Дійсно, рослини, які ви бачите на малюнку належать до різних груп.
- Сьогодні на уроці ми будемо вчитись розрізняти рослини і добирати їм «друзів» у групи.
- Наша подорож продовжується. (Ілюстрація з діапроектора)
- Ось ви бачите рослину у якої один твердий, дерев’яний стовбур – це дерево.
- Які дерева ви знаєте?
- Діти, а в цієї рослини один стовбур? (Ілюстрація з діапроектора)
- Якщо рослина має декілька твердих, дерев’яних, але більш тонких, ніж у дерева стовбурів – це кущ.
У куща гілочки починаються одразу від землі.
- Які кущі ви знаєте?
- Дивлюсь на цю красуню. Це що за рослина?
- До якої групи можна віднести ромашку?
- Це дерево? Це кущ?
- Чим вона відрізняється від куща і стовбура?
- Отже ромашку, діти, ми відносимо до трав’янистих рослин. Трав’янисті рослини мають м’яке стебло з листочками та квітами.
Фея:
- А тепер я хочу, щоб ця кімната перетворилась на поляну квітів.
Фіскультхвилинка.
Ви перетворилися на чудові квіти.
Погляньте, як квіти сонце вітають!
Голівки та листячко вгору здіймають.
Ось вітер узявся ці квіти хитати.
І в різні боки стеблинки схиляти.
А потім вони нахилились додолу.
І кожного дня це повторюють знову.
ІV.Первинне сприйняття та усвідомлення матеріалу.
Вчитель:
- Феє, перетвори, будь ласка, ці чарівні квіти знову на моїх любих учнів. Бо подорож нашу потрібно продовжити.
- І так, ми вирішили, що рослини поділяються на групи за …(стеблом або стовбуром)
- Я знаю, що ви дуже любите ігри. Тому зараз ми пограємо з вами в гру, яка називається «Зберіться в групу»
1 група «Дерева»
2 група «Кущі»
3 група «Трав’янисті рослини»
V. Закріплення і осмислення знань.
Вчитель:
- Наша подорож продовжується.
- Робота з підручником сторінка 61. (Діти працюють в парах і групах)
- Робота в зошиті.
VІ. Узагальнення і систематизація знань.
Вчитель:
- А тепер підведемо підсумок нашої подорожі.
- Скажіть, будь ласка, що ви сьогодні на уроці зрозуміли?
- За якою ознакою поділяються рослини на групи?
VІІ. Підсумок уроку.
Вчитель:
- У які групи можна об’єднати рослини?
Але дзвоник пролунав,
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.
То ж тепер часу не гайте,
На перерву вирушайте.




