Урок Тема. Передавання простих форм в об’ємі. Ліплення природної форми за зразком. Правила роботи з пластиліном. «Сімейка грибів». Мета: розкривати поняття «ліплення», «об’ємне зображення»: ознайомлювати учнів із поняттями «рельєф», «плакетка»; надавати початкові навички роботи з пластиліном (глиною); навчати передавати основний, узагальнений характер форми в об’ємі; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси об’ємної форми; надавати первинні навички основних видів ліплення: розвивати дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості; виховувати естетичне сприйняття учнями навколишнього світу, екологічну культуру. Обладнання: репродукції картин відомих художників, альбом для малювання, дошка для ліплення, пластилін (глина), стеки, цупкий картон, простий олівець. Тип уроку: урок-змагання Хід уроку І.Організація учнів до уроку. Перевірка готовності учнів до уроку. Як гарно сьогодні в кімнаті у нас, І сонечко лагідно світить для вас. Уважними, старанними, охайними ставайте, Фантазуйте, ліпіть, руки підіймайте, Завдання усі ви сміливо долайте, Роботу свою уже починайте… Клас об'єднуємо у дві команди: зліва - команда «Веселка»; справа - «Палітра». Учитель повідомляє про порядок проведення конкурсу, пояснює принципи його оцінювання. Представляється журі конкурсу (це можуть бути старшокласники). ІІ.Актуалізація опорних знань учнів. СЛАЙД 1
Одного разу вчитель Єнот наказав своїм учням принести гриби. Наступного дня учні лісової школи на урок прийшли з грибами. Першим свій гриб показав Ведмедик і сказав: - Мій гриб найсильніший. У нього коричнева шапочка і міцна ніжка. Я його знайшов під ялинкою. Учитель Єнот похвалив Ведмедика і сказав: -Гарний гриб ти знайшов. Називається він боровик, тому що росте в ялиновому лісі. - А мій - найстрункіший. Я його знайшов під березою,- похвалився Їжачок, показавши гриб з червонуватою шапочкою і на високій тоненькій ніжці. -Тому і звуть його підберезовиком,- сказав учитель. До дошки вийшло Вовченя: -Мої гриби найдружніші. Я на пеньку знайшов їх цілу сімейку грибів. І він показав маленькі гриби з коричневими шапочками і біленькими спідничками на тоненьких ніжках. -Це – опеньки. Вони ростуть на пеньках,- пояснив учитель. -А мій гриб – найвеселіший, - Лисичка дістала з портфеля жовтогарячий гриб з хвилястою шапочкою.-Дивіться, який він яскравий. Як сонечко. Мені він дуже подобається. Учитель Єнот усміхнувся: -Я знав, що вони тобі сподобаються. Адже ці гриби так само звуться як і ти – лисички. Аж тут прийшла черга показувати свій гриб маленькому Зайчику. Він підійшов до столу вчителя і сказав: -Мій гриб – найкращий. У лапках Зайчик тримав гриб з яскраво-червоною шапочкою, з розсипаними по ній білими кружальцями. -Швидко викинь цей гриб і помий руки. Ти знайшов ядовитий гриб,- сказав вчитель Єнот. Маленький Зайчик заплакав: - Він мені здався дуже гарним. -Красиве – не завжди корисне. Запам`ятайте, що не можна судити за зовнішньою красою. Якщо ви чогось не знаєте, то завжди запитайте у дорослих. І тоді ніякої біди не станеться. Усі звірята були задоволені. Лише один Зайчик засмучений. Учитель Єнот сказав: - Не сумуй, Зайчику. Тепер ти будеш знати, що мухомори не можна збирати.
Учитель - А тепер уявіть собі, що всі кольори зникли з навколишнього світу і ми бачимо його тільки сіро – білим. Яка одноманітна, похмура і незвична картина виходить! Виявляється, дуже багато в нашому житті означає колір!
Слайд 2
Маки червоні. Жовтий пісок. Зблиснув на гілці зелений листок. Жук фіолетовий гріє боки. Синя хлюпоче ріка в береги. Жовтогаряча кора у сосни. Очі блакитні в шпака навесні. Будь-який предмет має свій колір. Деякі об’єкти ми впізнаємо тільки завдяки кольору. ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку. На попередньому уроці ми виготовляли аплікацію з природних матеріалів ″Осінній акваріум″. Отже, ви повинні пам′ятати, яку форму мають листки різних дерев. Сьогодні ми ліпитимемо гриби з пластиліну. Зараз спробуємо відгадати, які гриби будемо ліпити. Конкурс 1. «Відгадай за описом, що за гриб» (Учні з кожної команди по черзі відгадують.)
Слайд 3
Обліпили всі пеньочки Мами - тата сини й дочки: Наче нитки всі тоненькі, Вишукані й чепурненькі. (Опеньки) Красень гриб цей хоч куди, Та у руки не бери! Кожна муха його знає, Як побачить - геть втікає! (Мухомори) Ці грибочки невеличкі, Із близнючок в них сестрички. По лісах мандрують пішки, Носять рижі босоніжки. (Лисички) Із своїх найперших днів Найбіліший із грибів. По властивостях він цінний, Лікар від хвороб відмінний. (Білий гриб, дубрівник, боровик) Взяв у назву за основу Польську, іноземну мову, Ще пісочником він зветься, - Добре у пісках живеться! (Польський гриб) Слизьку шапку одягнув, І під деревом заснув... З задоволенням збирають І на зиму закривають. (Маслюки) 2. Конкурс 2 "Опиши, я відгадаю”. На столі лежать різні гриби. Ви по одному по черзі з кожної команди будете виходити і брати гриб . Я запитуватиму, а ви відповідатимете. Тільки не говоріть назви вибраного вами гриба, а розповідайте, який він. Ваші суперники мають відгадати за розповідями, як називається гриб. - Який він за формою? - Якого він кольору? - Чи гладенький він? - Ніжка тоненька чи товста? ІV. Вивчення нового матеріалу. 1.Вступна бесіда Слайд 4
Із давніх часів в Україні було розповсюджено гончарство – ремесло створення різних виробів із глини. Гончарі – це люди, які виготовляють домашні предмети побуту, прикраси, дитячі іграшки. Матеріалом для їх виготовлення є пластична маса – глина. Основною властивістю глини є те, що в м’якому вигляді вона пластична, легко змінює свою форму, під час висихання зберігає надану їй форму, стає твердою, а після відпалення – ще й міцною, як камінь. Глину можна замінити і іншим пластичним матеріалом, який називається "пластилін”. Шматок пластиліну На парті дрімає, І чим він стане, Ніхто не знає, - Чи квіткою, що радує Всіх нині. Чи пташкою у гіллі На калині. Пластилін – це теж глина, добре перемішана з розплавленим воском і домішками жиру та фарбниками. На відміну від глини, пластилін не засихає, а завжди перебуває в пластичному стані, тому він зручніший для роботи, ніж глина. Глина та пластилін мають багато відмінностей: глина висихає, а пластилін – ні; при нагріванні глина перетворюється на камінь, а пластилін розтає; глина розмочується водою, а пластилін води не боїться. При низьких температурах пластилін стає твердим.
Слайд 5
2. Підготовча робота. Перш ніж розпочати роботу з пластиліном чи глиною, необхідно засвоїти правила роботи з ними. 1. Перед початком роботи глину чи пластилін потрібно добре розім’яти. Пластилін спочатку нагрівають між долонями, а потім розминають. 2. Ліпити слід на підкладній дошці (фанері, лінолеумі, пластмасі, картоні). 3. Не залишайте шматочки глини чи пластиліну на столі (парті), не кидайте на підлогу. 4. Щоб пластилін не приставав до рук, перед ліпленням виробів його треба зволожити. 5. Готові вироби з пластиліну слід класти на підставку з картону чи фанери. Загальну форму виробу ліплять пальцями, а для ліплення дрібних деталей використовують спеціальний інструмент – стеки. (Демонстрація). Вони бувають різної форми, дерев’яні чи пластмасові. Щоб виготовити з глини чи пластиліну вироби, необхідно знати способи й прийоми ліплення. (Демонстрація технологічної картки.) 1. Розрізування заготовки здійснюють стеком, пластмасовим ножем або струною з прив’язаними до її кінців дерев’яними паличками. 2.Скочування кульки виконують між долонями рук, трохи зігнувши долоні й пальці. При скочуванні роблять колові рухи долонями. 3.Розкочування заготовки циліндричної форми роблять прямолінійним рухом долонь. Якщо потрібна конічна форма, то то розкочують долонями одну зі сторін циліндра. 4.З’єднують окремі деталі виробу, приліплюючи одну деталь до другої, а шов пригладжують пальцями. 5.Щоб виготовити виріб грушоподібної форми, спочатку скочують кульку, а потім пальцями надають потрібну форму. 6.Заглибини в заготовках роблять великим пальцем, поклавши форму на підкладну дошку, а дрібні заглиблення роблять стекою.
3.Аналіз зразка виробу. - Подивіться на зразки, які гриби ви бачите? Слайд 6
- Який матеріал використано для їх створення? - На що вони схожі? На які геометричні фігури? - На яку геометричну фігуру схожа шапочка? - А ніжка?… - Якого кольору пластилін нам знадобиться?
4. Правила техніки безпеки. Нагадую учням правила безпечної роботи з пластиліном та інструментами. • Не розмахуйте стеками, аби не поранитися. • Ліпіть тільки на підкладній дошці. • Не залишайте шматочки пластиліну на парті і не кидайте на підлогу. • Після роботи руки витріть серветкою й добре вимийте.
5.Технологія виготовлення виробу. (Послідовність виготовлення виробу, інструктаж).
Слайд 7
– 3 яких частин складається гриб? (Шапочка, ніжка, спідничка.) Робота над формуванням навичок і вмінь: – Для виконання кожної зі складових ми застосуємо різні способи ліплення. Почнемо з того, що намалюємо на шматочку картону овальної форми наші мухомори, билинки, гілочку з листочками. (На дошці намальований овал. Учитель показує, як скомпонувати загальну форму малюнка, щоб не залишалося порожнього простору. Діти виконують дії, запропоновані вчителем.) – Ви вже знаєте, що суміш синьої та білої фарб надасть нам блакитний колір. Але змішувати можна не лише фарби. Візьміть шматочок синього і шматочок білого пластиліну і розімніть їх разом. Вони змішаються, і ми отримаємо блакитний пластилін.(Учитель показує послідовність дій.) – Тепер відриваємо маленькі шматочки блакитного пластиліну і накладаємо їх на картон один поряд із одним, щоб заповнити всю площину навколо грибів. Примажемо шматочки пластиліну на площині один до одного, придавлюючи поверхню пальцем. Ми створили рівну поверхню — ми вже не бачимо, де закінчується один шматочок і починається інший. – Цей прийом у ліпленні називають згладжуванням. – Ніжки наших грибів схожі на циліндр. Щоб зробити їх, ми скористаємося розкочуванням. – Візьмемо два шматки білого пластиліну: один більший — для ніжки великого мухомора, другий менший — для ніжки маленького. (Учитель показує послідовність дій і пропонує розглянути малюнки в робочому зошиті.) – Один кінець ніжки має бути товщим, інший — тоншим. Візьмемо маленькі шматочки коричневого або чорного пластиліну і злегка обмажемо товсті кінці ніжок, начебто наші гриби забруднені землею. – Щоб зробити спіднички на ніжках грибів, скористаємося здавлюванням і розплющенням. Зі шматочка білого пластиліну розкачаємо невеличку ковбаску, здавлюючи пальцями, надамо їй форми пласкої смужечки. Тепер один край розплющимо пальцями так, щоб утворилася оборочка. Обернемо смужечку навколо ніжки гриба і примажемо до неї пальцями, щоб згладити місце кріплення. (Учитель показує послідовність дій.) – Прикріпимо ніжки мухоморів до плакетки, злегка притиснувши їх до поверхні. – Із червоного і бордового пластиліну зліпимо шапинки мухоморів, до їх нижньої частини примажемо білу пластинку і накладемо тонкі білі ковбаски від вершини до країв. Прикріпимо шапочки до ніжок і скачаємо маленькі кульки з білого і жовтого пластиліну. Прикріпимо їх до шапинок у різних місцях. Скачаємо з темно- і світло-зеленого пластиліну тонкі ковбаски-билинки. Із зелених кульок методом розплющення зробимо листочки. (Учитель виконує роботу, демонструючи засоби ліплення і засоби компонування плакетки. Можна запропонувати учням, покрити готову плакетку клеєм ПВА. Це надасть їй блиску й довговічності.) 6.Індивідуальна робота за творчим завданням Практичну роботу учні виконують за інструкцією. Пояснюю і демонструю прийоми роботи, а учні виготовляють виріб. Слідкую за правильним виконанням прийомів ліплення, дотриманням правил культури праці. 7. Конкурс «Малюнок із закритими очима» На дошці по черзі з кожної команди малюють гриби (мухомор, білий гриб, лисички тощо). V. Закріплення вивченого матеріалу. - Яке обладнання нам потрібно для роботи на сьогоднішньому уроці? - Які прийоми ліплення будемо використовувати? VІ. Підсумок уроку. 1. Демонстрація учнівських робіт. 2. Оголошення журі результатів змагання. 3. Проведення загальних підсумків уроку. - Чи сподобалося вам ліпити гриби? - Із якого матеріалу можна зліпити гриби? - Які прийоми ліплення ви застосовували? 3. Прибирання робочих місць.
Як гарно сьогодні в кімнаті у нас, І сонечко лагідно світить для вас. Уважними, старанними, охайними ставайте, Фантазуйте, ліпіть, руки підіймайте, Завдання усі ви сміливо долайте, Роботу свою уже починайте…